infoTarnowskieGóry – portal lokalny

Portal lokalny o Twojej okolicy

Michał Sporoń, nauczyciel z Tarnowskich Gór, stanie przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Pedagog będzie odpowiadał za uchybienie godności nauczyciela i nawoływanie młodzieży do gromadzenia się w czasie pandemii. Storoń miał wykorzystywać do tego celu media społecznościowe, narażając podopiecznych na utratę zdrowia. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 14 kwietnia.
To już drugie w czasie ostatniego półrocza postępowanie wyjaśniające wszczęte w związku z zachowaniem nauczyciela. Wcześniej, na przełomie grudnia i stycznia, tłumaczył się on z udziału w demonstracjach Strajku Kobiet po zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Skargę na nauczyciela złożyła wówczas posłanka PiS, Barbara Dziuk, która zarzucała, że Sporoń używał wulgarnego języka podczas protestów i w internecie. Zarzuty były na tyle poważne, że poloniście groziła utrata prawa do wykonywania zawodu, jednak komisja odmówiła wówczas wszczęcia postępowania.

Wyjaśnienia nauczyciela

Michał Storoń wyjaśnił, że kolejna taka sytuacja ponownie wynika ze skargi posłanki Dziuk, tymczasem on nikogo do udziału w proteście nie namawiał. Treść wpisów na Facebooku była analizowana. Nauczyciel nie obawia się rozmowy w kuratorium, ale coraz poważniej nosi się z zamiarem złożenia pozwu cywilnego przeciwko Barbarze Dziuk.